Hoppa till sidans innehåll

Spurten 2017 - Resultat

05 NOV 2017 20:17
En av dagens tävlingar var att vara snabbast på det drygt 300 m långa upploppet som gick ut på piren och vände i en 180 graders kurva
  • Uppdaterad: 01 JUN 2018 01:41

Nedan följer resultaten för de 100 snabbaste på Kortens upplopp. Snabbast av alla var Sondre Skytteren från Odal OL, med en tid på 50 s. Sondre vann därmed en egen SIAC för sin snabba spurt.

SI Air

Spurten

Sondre Skytteren
Odal OL
0:50
Tomas Johansson
Åmåls OK
0:51
Måns Thörnqvist
Bredareds IF
0:53
Linus Malm
KFUM Örebro OK
0:55
Marcus Klasenius
KFUM Örebro OK
0:55
Jesper Kullin Alfredsson
Långhundra IF
1:00
Adam Nyman
Centrum OK
1:01
Anton Uller
Kils OK
1:02
Thomas Boman
Skattkärrs SOK
1:02
Tor-Arve Bjørnstad Strand
Raumar Orientering
1:02
Johan Wikström
Sävedalens AIK
1:03
Ola Perman
OK Tyr
1:03
William Segura
KFUM Örebro OK
1:03
Albin Sigby
IK Vista
1:04
Elis Nordström
Kils OK
1:05
Gilbert Karlström
OK Tyr
1:05
Rasmus Pettersson
OK Djerf
1:06
Gustav Perman
OK Tyr
1:07
Henrik Åserud Sørensen
Odal OL
1:07
Fredrik Hane
OK Tyr
1:08
Thomas Nipen
Bækkelagets SK
1:09
Cornelia Kindlund
OK Tyr
1:11
Arvid Eriksson
OK Tyr
1:12
Elin Bryggar
Grycksbo IF OK
1:12
Magnus Johansson
Nyköpings OK
1:12
Anna-Karin Mattsson
Skattkärrs SOK
1:13
Emil Bjørnstad Strand
Raumar Orientering
1:13
Johan Celander
Köping-Kolsva OK
1:13
Mikael Nyberg
Skattkärrs SOK
1:13
Anton Jonsson
OK Tyr
1:14
Grunde Isaksætre
Grue IL
1:14
Lars-Håkan Bengtsson
OK Tyr
1:14
Rolf Wikström
OK Tyr
1:14
Tomas Carlsson
Åmåls OK
1:14
Albert Brohede
OK Tyr
1:15
Albin Skott
Åmåls OK
1:15
Christer Skoog
Kils OK
1:15
Elin Augustsson
SK Örnen
1:15
Malte Granefeldt
OK Tyr
1:15
Mattias Hane
OK Tyr
1:15
Per Fredberg
Kristinehamns OK
1:15
Anna Uller
Kils OK
1:16
Elias Josefsson
Västvärmlands OK
1:16
Marcus Nylén
Degerfors OK
1:16
David Henriksson
Kristinehamns OK
1:17
Sixten Westlund
OK Tyr
1:17
Magnus Thornell
Surahammars SOK
1:18
Maja Josefsson
Västvärmlands OK
1:18
Martin Westerlind
OK Tyr
1:18
Wilma Thornell
Surahammars SOK
1:18
Anders Hane
OK Tyr
1:19
Izabella Ljungberg
OK Tyr
1:19
Rebecka Nylén
Degerfors OK
1:19
Alfred Nyberg
Skattkärrs SOK
1:20
Alva Olsson
Åmåls OK
1:20
Anders Hedqvist
Eksjö Garnisons IF
1:20
Håkan Blomkvist
Skattkärrs SOK
1:20
Lina Uller
Kils OK
1:20
Linn Nilsson
OK Tyr
1:20
Elin Boman
Skattkärrs SOK
1:21
Magnus Nordström
Kils OK
1:21
Viktor Alfredsson
OK Tyr
1:21
Anna Jansson
OK Djerf
1:22
Bengt Johansson
OK Tyr
1:22
Eira Olsson
Åmåls OK
1:22
Lars Nordström
Kils OK
1:22
Magnus Källming
OK Tyr
1:22
Maria Brodin
OK Tyr
1:22
Martin Skytteren
Odal OL
1:23
Oscar Andersson
OK Tyr
1:23
Tomas L Karlsson
Lindebygdens OK
1:23
Julia Forsgren
OK Tyr
1:24
Olov Öström
OK Tyr
1:24
Petter Kristoffer Husås
Odal OL
1:24
Saga Källstrand
Åmåls OK
1:24
Adam Stråle
OK Tyr
1:25
Anna Nordström
Kils OK
1:25
Helge Revhaug
Ringerike OL
1:25
Mathias Axelsson Löfvenholm
OK Hierne
1:25
Rickard Jutegrim
OK Djerf
1:25
Emma Alfredsson
OK Tyr
1:26
Lars Andersson
OK Tyr
1:26
Linn Andersson
OK Tyr
1:26
Milla Forkéus
OK Tyr
1:26
Per Högkvist
OK Tyr
1:26
Albin Isaksson
OK Tyr
1:27
Albin Ransjö
OK Tyr
1:27
Amanda Nylén
Degerfors OK
1:27
Björn Engström
Lustens OK
1:27
Mats Bergenfur
IK Vikings OK
1:27
Sara Storm-Andersson
OK Tyr
1:27
Amanda Jansson
OK Djerf
1:28
Malin Jonsson
OK Tyr
1:28
Simon Skott
Åmåls OK
1:28
Vincent Ljungberg
OK Tyr
1:28
Agnes Wallin
Korsnäs IF OK
1:29
Daniel Hellsten
OK Tyr
1:29
Jonas Bergenfur
Skattkärrs SOK
1:29
Thord Salenbäck
Kristinehamns OK
1:29
Amanda Alfredsson
OK Tyr
1:30
Anna Austad Sveen
Raumar Orientering
1:30
Skribent: Daniel Brohede
Epost: Adressen Gömd